זכויות הילד לעומת זכויות בעלי חיים

FacebookEmailGoogle+Twitter

החוק אוסר חיתוך רקמה לנוי

בשנת 2001 הוסף תיקון לחוק צער בעלי חיים האוסר חיתוך ברקמה חיה של בעל חיים למטרות נוי. התיקון, שאותו יזם ח"כ זבולון אורלב, בא למגר את התופעה של בעלי כלבים גזעיים המקצצים את אוזניהם וזנבותיהם מטעמים אסתטיים.


סעיף 2 (ד) לחוק צער בעלי חיים קובע:
"לא יבצע אדם בבעל חיים חיתוך ברקמה חיה למטרות נוי."

בדברי ההסבר לחוק אומר ח"כ זבולון אורלב:

"כדי לשים קץ לפגיעה מיותרת ולסבל שנגרם לבעלי החיים, מוצע לאסור בסעיף 2 לחוק טיפולים כאמור, כגון קיצוץ זנבות וחיתוך אוזניים, ולקבוע כי כל חיתוך ברקמה חיה בבעל חיים למטרות נוי, הוא בגדר התעללות." (ההדגשה שלי, ע.ש.)

הדברים יפים, כאמור, רק לבעלי חיים.

פרופ' שאול דולברג – מנהל היחידה לטיפול נמרץ ביילוד בבית החולים ליס בתל אביב - אומר בכתבה ב"הארץ" כי קרוב לוודאי שאין הצדקה רפואית למילה דרך שגרה.

על השאלה אם רופא אינו נתקל בבעיה בבואו לבצע ניתוח שאינו הכרחי מבחינה רפואית, משיב דולברג: "לא, אין בעיה. עמיתי הפלסטיקאים מתפרנסים מזה יפה". ("הארץ", 7.12.2004)

דעתי היא שניתן לראות גם בחיתוך רקמה חיה של תינוק פעולה המנוגדת לחוק, וזאת לאור הוראותיו של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו:

  • אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם.

  • כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו.

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

2 תגובות על זכויות הילד לעומת זכויות בעלי חיים

  1. מאת חוק יסוד‏:

    מחשבה מעניינת על חוק יסוד כבוד אדם וחירותו וברית מילה

  2. מאת Tommie Duffy‏:

    החוק אוסר באופן קונקרטי על שיסוי בעלי-חיים זה בזה, על ארגון תחרויות קרבות בין בעלי-חיים, על העבדת בעלי-חיים שאינם מסוגלים לכך עקב מצבם הגופני ועל העבדת בעל-חיים עד כדי אפיסת-כוחות. כמו-כן, החוק אוסר הרעלת בעלי-חיים בסטריכנין, אלא בהיתר של מנהל השירותים הווטרינריים (מנהל השירותים הווטרינריים הוציא היתר כללי, הקובע באילו תנאים מותר השימוש בסטריכנין). תיקון לחוק משנת 2001 אוסר על עריכת ניתוחים בבעלי-חיים למטרות נוי (כגון קיצוץ זנבות ואוזניים של כלבים גזעיים). "בעל-חיים" מוגדר בחוק זה (כמו גם בחוק הניסויים) כבעל חוליות למעט אדם. החוק פוטר מהוראותיו את הניסויים בבעלי-חיים (עליהם חל חוק הניסויים) ואת ההריגה של בעלי-חיים לצורכי מאכל אדם: המחוקק לא רצה, מן הסתם, להתערב בשחיטה הכשרה היהודית או המוסלמית.