חשד: המוהל הדביק בהרפס את התינוק

FacebookEmailGoogle+Twitter

ידיעות אחרונות, יום שישי, 16.06.2006 

התינוק אושפז כשהוא סובל מפצע גדול באיבר מינו – בשנים האחרונות נדבקו בהרפס עשרה תינוקות מהמוהלים, אחד מהם סובל מנזק מוחי – משרד הבריאות ממליץ: לבצע את מציצת הדם באמצעות קשית

מאת שרית רוזנבלום, כתבתנו לענייני בריאות

חשד: תינוק בן שלושה שבועות נדבק בהרפס באיבר המין שלו מהמוהל שמל אותו בטקס הברית. התינוק אושפז בבית החולים אסף הרופא כשהוא סובל מפצע גדול באיבר מינו, ומשרד הבריאות בוחן כעת כיצד אירעה ההדבקה.

מבדיקות ראשונות שנערכו לתינוק התברר כי אכן מדובר בהרפס, ואז עלה החשד כי המוהל הוא שהדביק אותו כאשר מצץ את דמו מאזור הפצע לאחר החיתוך.

הוריו של התינוק לא ידעו לספר אם המוהל מצץ את האזור המדמם בפיו משום שלא הסתכלו על הטקס. בקרוב ייבדק המוהל אם הוא נשא של נגיף ההרפס.

ד"ר עופרה חבקין, רופאת מחוז המרכז של משרד הבריאות, אמרה אתמול כי אפשרות נוספת שתיבדק היא שהאם לקתה בנגיף ההרפס בעצמה, והתינוק נדבק בו בעת הלידה.

בשנים האחרונות נדבקו בישראל עשרה תינוקות בהרפס מהמוהלים שלהם, לאחר שאלה נשאו את הנגיף בשפתותיהם והעבירו אותו לתינוק בעת שמצצו את הדם מאזור החתך לאחר המילה. כמה מהתינוקות סבלו מהתקפים חוזרים של הנגיף באזור ההדבקה, ואחד מהם סובל מנזק מוחי קבוע כתוצאה מהדבקה, לאחר שהנגיף גרם לדלקת במוחו.

באופן מסורתי כולל טקס ברית המילה שלושה חלקים: משיכה לאחור של העורלה, חיתוכה ולבסוף מציצת הדם, שבמהלכה ממלא המוהל את פיו ביין, מניח את פיו על הפצע שנותר לאחר המילה ומוצץ את הדם. לאחר מכן הוא יורק את התערובת של הדם והיין לתוך כלי מיוחד.

מציצת הדם מתבצעת כמה פעמים עד לעצירת הדימום. בעוד שני החלקים הראשונים של האירוע הם טקס המילה עצמו, השלישי מתבצע מסיבות רפואיות כדי למנוע דימום וכדי לסתום את כלי הדם באזור.

בשנים האחרונות, בשל הסכנה להעברת מחלות זיהומיות באמצעות המגע עם פיו של המוהל, משתמשים מוהלים בקשית מיוחדת לצורך מציצת הדם, אולם רבים אחרים ממשיכים עדיין לבצעה לפי הנוהג הישן.

מחקר ישראלי שהתפרסם לפני שנה גילה כי ארבעה מהתינוקות שחלו בהרפס נדבקו משני מוהלים. החוקרים קבעו כי המקרים שתוארו במחקר הם רק קצה הקרחון של השכיחות האמיתית של ההדבקות במחלה בעת הברית.

ד"ר בני גזונדהייט, עורך המחקר, קרא להורים שבנם עובר ברית מילה להתעקש שהמוהל ישים מסכה על פניו, ישתמש בכלים סטריליים ובשום אופן לא יבצע את מציצת הדם באמצעות הפה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המלצת המשרד' היא לבצע את המציצה המסורתית באמצעות שפופרת. על המוהל מוטלת החובה ליידע את ההורים אם בכוונתו לבצע מציצה מסורתית באמצעות הפה או להשתמש בחלופה המומלצת, באמצעות שפופרת."

להלן הכתבה הסרוקה:

 

 

 

 

 

 

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

תגובה אחת על חשד: המוהל הדביק בהרפס את התינוק

  1. מאת Judith B. Ware‏:

    עברו על מהלך הטקס מראש. בזמן אמת הכל קורה מאוד מהר, וכדי שלא יהיו הפתעות, ודאו שאתם יודעים בדיוק מה קורה בכל שלב. אם, לדוגמה, עניין מציצת הדם לא מקובל עליכם, אתם יכולים לבקש מהמוהל להשתמש בשפופרת מציצה חד פעמית סטרילית.