ההיבט המשפטי

FacebookEmailGoogle+Twitter

טקס ברית המילה מעלה שאלות משפטיות כבדות הנוגעות להתנגשות שבין חופש הפולחן לזכות האדם לשלמות גופו. בארץ, הורים רבים מבצעים את ברית המילה בבנם לא מטעמים דתיים, אלא מטעמים חברתיים, ובמקרה כזה אפילו אין שאלה של חופש הפולחן אלא שאלה של זכות ההורה לבצע בילדו ניתוח שפוגע בשלמות גופו ללא נחיצות רפואית.

השאלה מתחדדת לאור חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שקובע כך:

- אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם.

- כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו.

ירון לונדון כותב ביחס לחוק השוודי משנת 2001, המטיל הגבלות על מילת ילודים: "נימוקיהם של המחוקקים השוודים יצוקים היטב: מילה היא הטלת מום, ואם היא נעשית בקטין ללא סיבה רפואית מספקת, אין היא שונה מתקיפה אלימה… הישראלים החילונים, תומכיו המושבעים של בית המשפט, רואים עצמם כמומחים לנאורות, והנה מושיב אותם החוק השוודי על ספסל הנאשמים. מתברר שלכל הנאור יש נאור ממנו, ומוטב להישמר מפני התהללות בנאורותנו."

הקישורים הבאים מתמקדים בשאלות המוסריות, האתיות והמשפטיות הקשורות לברית מילה:

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה ההיבט המשפטי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

תגובה אחת על ההיבט המשפטי

  1. מאת דורון‏:

    דיי מדהים לראות כמה אנחנו כחברה שקועים או יותר נכו..ן תקועים.. עמוק עמוק בתוך התנ"ך ..כלל לא מחוברים לכאן ולעכשיו..אני מעריך שזה נכון לגבי הרבה תחומים..
    בתוך כל ההתעוררות של התודעה ..היום.. אם אנחנו אכן מתכוונים ברצינות לכבד את החוק חובה על כל מי ש.. ער.. לפעול שוב ושוב נגד העוולות שהוא מזהה או.. לפרוק עול..