סיבוכים ונזקים של ברית מילה

FacebookEmailGoogle+Twitter

שואל בֶּני:

"כשהייתי תינוק עשו לי ברית מילה ברשלנות והמוהל פגע באיבר המין שלי. מאז הייתי ב-3 ניתוחים לתקן את הנזק אבל עדיין אין לי איבר מין נורמלי. אני בן 18 עכשיו ולפני גיוס לצבא.
ההורים שלי לא תבעו את המוהל אבל אני חושב שהוא עדיין בחיים. האם יש לי סיכוי לתבוע אותו?"

(פורום רפואה ומשפט של אתר דוקטורס, 3.5.2001)

משרד הבריאות לא מיידע את הציבור לגבי סטטיסטיקת סיכונים וסיבוכים של ברית מילה. קיים חוזר של מנכ"ל משרד הבריאות המחייב בתי חולים לדווח על תינוקות המגיעים למיון עקב תקלות שקרו במהלך ברית, אך המידע אינו גלוי לציבור. אחת הסטטיסטיקות שהוצגה בכנס רופאים בבי"ח שניידר מדברת על שיעור סיבוכים של 1:50 אצל מוהל לעומת 1:200 אצל רופא.

הסיבוכים שבהם מדובר הם דימום, זיהום, פגיעה בעטרה, נמק בפין, הידבקות של שאריות עורלה לעטרה, חיתוך לא סימטרי של העורלה המצריך ניתוח תיקון בהרדמה. חלק מהסיבוכים מתגלים רק בגיל מאוחר יותר, כגון חיתוך חלק גדול מדי של העורלה הגורם לכאב ועקמת בזיקפה בגלל עור מתוח מדי.

לגבי סיבוך אחד יש נתונים סטטיסטיים, וזהו הסיבוך של היצרות פתח השופכה, אשר מאפיין חמישה אחוז מהבנים אחרי ברית מילה. מסביר ד"ר יעקב בן-חיים, מנהל היחידה לאורולוגיה ילדים בבית החולים "דנה" במרכז הרפואי תל אביב: "מצב זה נוצר כתוצאה מביצוע הברית, ואין לו כל קשר לרשלנות של המוהל. ילדים אלה מפתחים היצרות של פתח השופכה, והטיפול במקרה זה נעשה באמצעות ניתוח קטן שבו פותחים את פתח השופכה ומאפשרים הרחבה שלו".  (תפוז הריון ולידה)

חמישה אחוז, כלומר, אחד מכל עשרים ילדים עובר ניתוח להרחבת פתח השופכה בעקבות ברית המילה.

 הכתבות והעדויות הבאות נותנות מושג על סוג הנזקים ושכיחותם:

* אם אתם יודעים על מקרה נוסף של סיבוכי ברית מילה אנא כתבו לי.

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה סיבוכים של ברית מילה.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

9 תגובות על סיבוכים ונזקים של ברית מילה

 1. מאת הודיה‏:

  מזעזע

 2. מאת איריס מירב‏:

  נזקי ברית מילה (על פי הספרות בנושא): ■ כאב נוראי -זהו הניתוח היחיד בעולם שנעשה ללא הרדמה ע"י אדם שאסור לו לבצע הרדמה משום שכלל לא למד רפואה וכירורגיה.■ יש תינוקות שנפגעים בסיבוך הקרוי הלם תת נפחי הנובע מאיבוד דם ניכר או מאובדן נוזלים חמור, מצב שבו משאבת לב התינוק אינה מספקת לרקמות את הדם הדרוש להן. אצל תינוק בן 8 ימים כמות הדם הינה פחות מ- 250 סמ"ק. לרובנו אין הערכה לכמות כה קטנה. סיכון זה קיים במקרים של חוסר בשלות מערך הקרישה בתינוק. איבוד דם מוביל לבעיות בהובלת החמצן מהגוף אל המוח. התנהגות מנומנמת ורגועה בצורה חריגה של התינוק טעונה בדיקה מיידית. דימום יתר עלול להביא למוות. הדימום עלול להתרחש מספר שעות לאחר הניתוח ■ היצרות פתח השופכה – בעקבות כריתת העורלה נותרת עטרת הפין חשופה לחיכוך מתמיד בחיתול. עור העטרה עובר תהליך התייבשות והתקשות והוא מאבד מלחותו ומרגישותו (התקרנות).העור הופך מגורה. התוצאה – ירידה במידת התחושה בעטרה ופגיעה בתשוקה המינית בגברים בוגרים. הדבר עלול אף לגרום לצמצום הפתח המיועד להטלת השתן ולגרום לכאב. כאשר נוצר קושי בהטלת שתן, נוצרים לחצים לא טבעיים על שלפוחית השתן ואצירת שתן. הדבר מצריך ניתוח כירורגי בהרדמה מלאה, שבו מורחבת פיית השופכה המוצרת. הורים רבים אינם מודעים לכך שמדובר בסיבוך של ברית המילה. גם צריבה בעת מתן שתן נפוצה יותר בקרב נימולים. ■זיהום – הפין הגלוי,ללא כיסוי העורלה, הופך אותו ליותר חשוף לזיהומים, לדלקת מקומית, לפיסטולה ולדלקת פי השופכה כתוצאה מאובדן ההגנה של העורלה על הפין.■ הרפס כתוצאה ממציצת הפין המדמם בפיו המזוהם של המוהל, חיידק מסוכן, שאצל תינוקות עלול אף לגרום למוות עקב נזק מוחי■ חיתוך לא סימטרי של עור הפין, המותיר אותו במצב קוסמטי מעוות ומצריך ניתוח חוזר לתיקון הפין. זאת עקב כריתת יתר עודפת של חלק מעטרת הפין. (הדבר נגרם כאשר המוהל מותח את העורלה במהלך החיתוך. מיד ברגע החיתוך, העור שנותר קופץ בחזרה לאחור וגזע הפין עצמו נותר חשוף). הדבר עלול להביא להטיית הפין לפנים בגיל מבוגר יותר. פגם זה מתגלה לעיתים רק בגיל ההתבגרות. חוסר עור מוגזם גורם לקשיים ולכאבים בזיקפה. כמו כן הפין עלול להתעקם ולקבל צורת בננה, דבר שפוגם בפיזיולוגיה של המשגל ובזווית ההשתנה. יש גברים שמשתינים הצידה עקב החבלה. במקרים מסוימים נדרש ניתוח פלסטי לתיקון העיוות.■ הידבקות שולי העורלה לעטרה, היווצרות גשרי עור. זהו סיבוך קוסמטי שניתן לזהות זמן קצר אחרי ניתוח.■ נמק בפין המצריך כריתה מלאה או חלקית של הפין. כאשר מתבצעת חבישה הדוקה מידי של הפין ע"י מוהל שלא למד רפואה, עלולה העטרה לעבור נמק מחוסר מעבר דם אליה. גם זיהום מתמשך עלול לגרום לאותה תוצאה. ■ אובדן הולך וגובר של תחושת העטרה. זוהי התלונה הנפוצה ביותר בקרב נימולים מבוגרים, אשר מקצתם מדווחים על צורך בגירוי עד כדי כאב כדי להגיע לסיפוק מיני, דהיינו, סכנת אימפוטנציה, סכנת פליטה מוקדמת של הזרע וחוסר שליטה על מועד השפיכה. כריתת העורלה = כריתת הדגדגן = דיכוי התשוקה המינית.

  • מאת מיקי‏:

   בישראל כמו גם בארצות הברית, ברית מילה היא הפעולה הניתוחית השכיחה ביותר. נושא ברית המילה מעורר חילוקי דעות, בעיקר כיוון שיש הרואים בברית מילה ניתוח קוסמטי. אחרים חשבו שברית המילה בילוד גורמת להפרעה בחיי המין אך מחקרים לטווח ארוך שללו טענה זו (Bleustein CB, Fogarty JD, Eckholdt H, et al. Effect of neonatal circumcision on penile neurologic sensation. Urology 2005;65(4):773-777
   ). יתרונות אפשריים לברית הילוד הם הפחתה בסיכון לזיהום דרכי השתן, מניעה של סרטן הפין, בלניטיס ומחלות מין.
   ד"ר עודד קסלר-מנהל השירות לאורולוגיית ילדים, בית חולים וולפסון, חולון.
   פרופ' אבישלום פומרנץ-מנהל היחידה לכליות ילדים, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא.

 3. מאת יוסי‏:

  לפי ההתרשמות שלי והבדיקות שערכתי שיחה עם רופאים ובדיקה אלקטרונית -אינטרנט
  רוב רובם של בריתות המילה עוברות בשלום ללא כל בעיה כלל .
  ישנה בריתות שלא מצליחות יפה ואותם אפשר למנוע ע"י מוהל מוסמך ו או בדיקה של רופא שערך בדיקה על מוכנות התינוק למילה .

  לעניות דעתי אין באמת סיבה להיות נגד בריתות זה תהליך קל ובכל הבריתות שאני הייתי בחיי התינוק בכה בזמן המילה וישר אחרי הפסיק ,כלומר אין פה סבל כזה גדול כמו של אלו ניסו לצייר .

  המילה הפכה להיות חלק בלתי נפרד המזהות שלנו כעם .זה חלק מהתרבות הישראלית . אני לא רואה סיבה לעשות מזה "ביג דיל "
  צריך פשוט לעשות שיעורי בית לבחור מוהל טוב .

  • מאת יוסי‏:

   היתרונות הרפואיים בביצוע ברית מילה

   1. שכיחות סרטן הפין בגברים נימולים נמוכה במידה ניכרת משכיחותה בגברים שלא נימולו [New England Journal of Medicine 336: 1244-1245 (1997)].
   2. שכיחות זיהומים בדרכי השתן וסיבוכים הנלווים להם בילדים שנימולו הינה עשירית משכיחותה בילדים שלא נימולו [Pediatric Clinics of North America 48(6):1539-57, 2001].
   3. שכיחותן של מחלות זיהומיות המועברות במגע מיני (כפפילומה ואיידס) נמוכה בגברים נימולים לעומת שכיחותן בקרב גברים שלא נימולו [Annals of Family Medicine 8:64-72, 2010]. במאמר מסכם שפורסם במאגר מידע על רפואת ילדים נמצא קשר חיובי בין כריתת הערלה ואי-הידבקות באיידס [Cochrance Database Syst : CD003362 (2009)].

   • מאת אוהד‏:

    אתה נורא צודק. 95% עוברים בשלום. איזה יופי, הא? אמה-מה? יש את הבודדים הללו, ונגיד שזה היה קורה לבן שלך, שחייהם נהרסו מהמנהג המעוות הזה. אז צריך להמשיך בו, כן? צודק! אם היינו חיים לפני כמה שנים, אולי היו עורפים את ראשך, אם הית אומר מילה לא מקובלת. בסעודיה עדיין כורתים ידו של גנב. מנהגים, יו-נו… אז למה לעשות ביג דיל מיד כרותה? למה לעשות צרמונייה מיותרת מראש שנערף? יש בזה גם יתרונות, כולנו נסכים. אז יאללה, נמשיך לכרות חלקים מתינוקות, סבבה? בלי ביג דיל בבקשה.

  • מאת אוהד‏:

   לא לעשות ביג גיל, הא? מעניין אם היה לך בן, שכל חיו היה סובל מאיבר מעוות ומהעדר יכולת לתפקד וליהנות, בגלל מנהג פרימטיהי ורשלנות של עובד אלילים, אם עדיין הית גורס כך. ננניין, אם הית נחשף למאות סיפורים כאלה, וחוסר אונים כיועץ לעזור, אם הית עדיין נאמן לתגובתך דכאן….

 4. מאת אביב‏:

  האם גם על הפין מלמעלה יכול להיות גשרי עור ?