תמר איש שלום ודני רופ בתוכנית הבוקר של ערוץ 10 – ראיון בנושא ברית מילה

FacebookEmailGoogle+Twitter

22.6.2006

אני מביא כאן את תמליל הראיון שנערך בתוכנית "כל בוקר" של ערוץ 10 בנושא ברית מילה. מנחי התוכנית באותו בוקר היו דני רופ ותמר איש-שלום.

לצפייה בהקלטת הראיון לחצו כאן או על התמונה:

תמר איש שלום עם דני רופ - תוכנית הבוקר של ערוץ 10 | ראיון בנושא ברית מילה

הנה תמליל הראיון:

דני רופ:                   נושא כואב מאוד, במיוחד לגברים. משום מה, כשאתה מספר את זה לאנשים, ישר הם מתקפלים. ברית מילה. זה לא רק טקס שִמחה. באקט המילה טמונות סכנות שההורים לא תמיד מודעים להן, ובזמן האחרון אתם רואים יותר ויותר מוהלים כירורגים עושים את העבודה ולא מוהלים.

                               למאיה שדה יש ניסיון אישי עם המקרה לאחר שבנה נפגע כתוצאה מהמילה. בוקר טוב לערן ומאיה שדה.

מאיה:                      בוקר טוב.

ערן:                         בוקר טוב.

דני רופ:                   בוקר טוב. אתם נלחמים להעלאת המודעות לנושא. (פונה למאיה) לך יש בן בן שמונה מנישואים קודמים שקרה לו…

מאיה:                      עבר טקס ברית מילה מסורתית ונאלץ לעבור תיקון בגיל שנה.

דני רופ:                   והוא סובל מזה עד היום?

מאיה:                      הוא לא סובל, אבל הוא עושה פיפי הצידה.

דני רופ:                   אהה. אז הוא סובל.

תמר איש-שלום:       כשאת אומרת שהוא עבר טקס מסורתי, זה אומר שלא היה מדובר ברופא.

מאיה:                      לא היה רופא. היה מוהל.

תמר איש-שלום:       באותו רגע, כשזה קרה…

מאיה:                      אני לא הייתי שם.

תמר איש-שלום:       את בכלל לא יכולת להיות חלק…

מאיה:                      כמו רוב האמהות.

תמר איש-שלום:       היה לך איזשהו חשש מוקדם יותר, איזשהן תהיות אם כדאי לעשות את זה או לא, אם כדאי להזמין רופא.

מאיה:                      לא.

תמר איש-שלום:       לא חשבת על זה.

מאיה:                      לא. זה משהו שלא חושבים עליו. תביא את המוהל שיחתוך, שיעשה שלאק, ונלך הביתה, גמרנו.

דני רופ:                   (פונה לתמר איש-שלום) תראי, אני גם אמרתי להם קודם שלא משנה אם אתה חילוני או דתי, יש שני דברים שהם טאבו, לא נוגעים בהם, זה בר-מצווה, וזה ברית. חתונות, מתחתנים כבר אזרחי, קוברים בקבורה זה… את יודעת, מזוזות כן לא, אבל ברית ובר-מצווה לא נוגעים, ופה הם מעלים נושא שפתאום עולה למודעות.

ערן:                         אחת הבעיות לגבי הנושא של ברית מילה זה כפי שציינת הנושא של המידע. הורים מוסרים את הילד שלהם בעצם לפעולה כירורגית, שהם לא יודעים את המשמעות שלה, הם לא יודעים מה מבוצע בה, והם לא יודעים את הסכנות שטמונות בה. משרד הבריאות מסרב למסור מידע. אני פניתי למשרד הבריאות כמה פעמים כדי שימסור מידע לציבור והוא מסרב לעשות את זה.

דני רופ:                   איזה מידע?

ערן:                         אחת הבעיות הקשות שמאפיינות ילדים נימולים לאחר ברית מילה היא תופעה שנקראת היצרות פתח השופכה. העטרה, ראש האיבר, מה שאנחנו קוראים הכיפה, היא איבר שבטבע אמור להיות מוגן ועטוף, ורקמת העורלה היא דבוקה אליו. בתהליך המילה המוהל קורע את הרקמה שמחברת בין העורלה לבין העטרה, לפני החיתוך הוא קורע את הרקמה המחברת, ואז מושך את העורלה וחותך אותה ומותיר את העטרה חשופה והתגובה של העטרה החשופה לכך שהיא בחיתול עם פיפי, זה שהפתח של הפיפי, הפתח של השופכה, הולך ונהיה צר. חמישה אחוז…

מאיה:                      רגע, אבל לא דיברת על עניין המציצה, מציצה זה חלק…

ערן:                         (ממשיך) חמישה אחוז מהילדים הנימולים עוברים על פי ד"ר יעקב בן חיים, שהוא מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז דנה, בי"ח דנה באיכילוב, חמישה אחוז מהילדים הנימולים עוברים ניתוח תיקון להרחבת פתח השופכה בגלל התופעה הזאת שהפתח של הפיפי הולך ונהיה צר.

דני רופ:                   אז למה כולם אומרים שזה דבר בריא? שברית זה דבר בריא?

ערן:                         אוה, ביום שישי, ביום שישי אנחנו רואים כמה זה בריא, ביום שישי האחרון פורסמה ידיעה גם בידיעות וגם במעריב על מוהל שהדביק תינוק בהרפס.

תמר איש-שלום:       השאלה כאן לאיזה כיוון הולכים, כי אפשר להגיע לשתי מסקנות. או, דבר ראשון, שצריך להעלות את המודעות שכדאי שזה לא יהיה מוהל מסורתי בלי שום הכשרה אלא שיהיה רופא מומחה. אתם הולכים לכיוון אחר, אתם אומרים בכלל תימנעו, אתם ממליצים להורים להימנע מברית מילה, זה כבר משהו הרבה יותר מרחיק לכת.

ערן:                         אני ומאיה, הדבר הראשון שאנחנו רוצים לעשות, קודם כל לגבי מה שקרה ביום שישי, ביום שישי הידיעה שפורסמה לגבי המוהל שהדביק את התינוק בהרפס, צוין בה, ויש מחקר על זה, ששמונה עד עשרה תינוקות במהלך השנים האחרונות נדבקו ממוהלים שביצעו בהם את המציצה בפה. המציצה בפה היא חלק מחויב של ברית מילה שמוהל, אחרי שהוא חותך את העורלה ומותיר את העטרה מדממת, מוצץ את הדם…

דני רופ:                   התיאורים האלה… התיאורים האלה לא עושים לנו טוב.

תמר איש-שלום:       בוא נימנע אולי מתיאורים גרפיים כל כך…

מאיה:                      אבל זה מה שקורה.

ערן:                         התיאורים הגרפיים הם מה שקורה בפועל.

מאיה:                      זה מה שקורה כל יום.

ערן:                         וזה מה שמשרד הבריאות לא נלחם בו.

תמר איש-שלום:       יש תקנות או איזשהי הכשרה שמוהלים חייבים לעבור, כמו לדוגמה מה שיש בארצות הברית?

ערן:                         כלום. ההסדר החוקי לא קיים. אין הסדר חוקי. אין הסדר חוקי בארץ לגבי מה מוהלים מותר להם לעשות ומה אסור להם לעשות. אין שום איסור או סנקציה על מוהל שמבצע איזשהי פעולה בלי הסמכה. כלומר, כל אדם יכול לבצע ברית מילה ואין נגדו שום סנקציה.
אנחנו, אני ומאיה, הדבר הראשון שאנחנו רוצים לעשות זה לדרוש ממשרד הבריאות, באמצעות עורכת הדין שלנו ניצן טבנקין, שיאסור בחוק את עניין המציצה בפה. שמוהלים, אסור יהיה להם לבצע את הליך המציצה ישירות עם הפה שלהם כדי שלא ידביקו תינוקות בהרפס אלא יבצעו את זה באמצעות שפופרת סטרילית, וזה על פי ההלכה תקף וכשר. את הסיכון הזה אנחנו רוצים להוריד.

דני רופ:                   (פונה למאיה) את הילד שלכם אתם החלטתם בכלל לא לעשות לו ברית.

מאיה:                      נכון.

דני רופ:                   מה קורה עם המשפחה, זה בכל זאת, משהו בסיסי ביהדות.

מאיה:                      נכון. המשפחה מאוד כעסה. אבל אני חושבת שאחרי שאנחנו קראנו את המידע לגבי תפקידי העורלה…

דני רופ:                   הייתם יכולים לקחת כירורג.

מאיה:                      לא, אבל העורלה מגנה על איבר המין והעורלה היא חיונית ביחסי מין בין גבר לאישה. זה משהו שאף אחד לא נותן עליו את הדעת. חושבים שהעורלה זה סתם איזה חתיכת עור שאפשר פשוט להיפטר ממנה. זה לא נכון.

תמר איש-שלום:       מאיה וערן, תודה רבה לכם. לפני סיום, אתר אינטרנט שנפתח בעניין הזה: www.gonnen.org למידע על ברית מילה.

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>