ברית מילה – ההיבט הרפואי

FacebookEmailGoogle+Twitter

ברית מילה היא ניתוח המבוצע באיבר מין בריא, וכתוצאה מהפרוצדורה אובדים לעד תפקודי העורלה (foreskin). מכיוון שהפעולה מבוצעת בתינוק בן שמונה ימים, בשלב שבו העורלה עדיין מחוברת ודבוקה לעטרה ברקמה, חייב המוהל לבצע את פעולת החציצה או ההפרדה. בפעולה זו משחיל המוהל אל פתח העורלה מכשיר מתכתי מוארך ומבתק בתנועה סיבובית את הרקמה המחברת בין העורלה לעטרה כדי שאפשר יהיה למשוך את העורלה ולחתוך אותה. כאשר ברית מילה מבוצעת בגיל שבו כבר נפרדה העורלה באופן טבעי מהעטרה (בדרך כלל בגיל שלוש ומעלה) הניתוח אינו כולל את ביתוק הרקמה המחברת בין העורלה לעטרה ולכן פחות מסוכן.

מבחינה רפואית, יש לכרות איבר מהגוף או לנתחו רק אם הוא חולה. ביצוע שינוי כירורגי באיבר מין בריא ללא נחיצות רפואית ובנסיבות שבהן המנותח עצמו אינו מסוגל לתת הסכמה מדעת אינו מתיישב עם עקרונות היסוד של האתיקה הרפואית (Bioethics). במלים אחרות, רופא המבצע ניתוח של כריתת רקמה בריאה באדם בריא שמפאת גילו הצעיר אינו מסוגל לתת הסכמה מודעת ומושכלת לניתוח מועל בעקרונות המוסר של מקצוע הרפואה.

 

ארגוני רופאים רבים בעולם המערבי נדרשו לסוגיית המילה, ולאחר שבדקו את כל המחקרים שנעשו בנושא, קבעו שאין הצדקה רפואית למילה שגרתית בילודים.

קישורים

הרדמה

הרדמה מקומית היא חיונית למניעת כאב מהתינוק במהלך הברית. אני הופתעתי והזדעזעתי לגלות שמדינת ישראל יוצאת באופן רשמי נגד השימוש בחומרי הרדמה במהלך ברית המילה מהטעם שזה מסכן את חיי התינוק. לעומת זאת, בכל הנוגע למניעת כאב בכל טיפול אחר בילדים, הוציא משרד הבריאות הנחיות לפיהן: "כל פעולה רפואית העלולה לגרום לכאב ולסבל של ילדים או לאי שקט היוצר קושי בביצוע הפעולה מחייב ביצוע סדציה (הרגעה) או הרדמה בהתאם לשיקול דעת רפואי". ("הארץ")

הנה כמה דעות, לכאן ולכאן, בנושא ההרדמה בעת ביצוע ברית מילה:

רופא או מוהל

שיקולים בעד בחירת רופא לביצוע ברית מילה:

 • היתר לתת זריקת אילחוש: רופא רשאי לתת זריקת אילחוש, מוהל אינו רשאי לעשות זאת. חשוב לציין כי הוועדה הבין משרדית לפיקוח על מוהלים מתנגדת למתן זריקת אלחוש, ועל כן אינה כוללת במאגר המוהלים המוסמכים רופאים, כגון ד"ר גונן (על אף היותו אדם חרדי), הנותנים זריקת אלחוש.

 • הכשרה רפואית מלאה ומכאן גם יכולת להתמודד עם סיבוכים ולבצע תפרים במקרה הצורך.

 • עבודה בתנאי סטריליזציה אופטימליים: רופאים כמובן אינם מבצעים את מציצת הדם בפה מהפין הנימול לאחר חיתוך העורלה, נוהג המבוצע על ידי מוהלים רבים. רופאים עובדים עם כפפות מנתחים, ואילו מוהלים מסורתיים אינם עובדים עם כפפות ומבצעים את שלב הפריעה בציפורן האגודל המושחזת לחוד במיוחד למטרה זו.

 • ביטוח מקצועי: לרופא יש ביטוח מקצועי, כך שבמקרה של רשלנות רפואית בביצוע ברית מילה ניתן לתבוע ולקבל פיצוי מחברת הביטוח שלו גם אם הרופא עצמו חסר אמצעים. מוהלים מסורתיים אינם מבוטחים בביצוע מקצועי. אם מוהל גורם לנזק לאיבר המין של התינוק, ניתן אמנם להגיש נגדו תביעה, אך אם הוא חסר אמצעים לא ניתן יהיה לגבות את הפיצויים שפסק בית המשפט.

 • פיקוח: על רופאים קיים פיקוח מקצועי. לגבי מוהלים – אמנם מונתה ועדה בין משרדית לפיקוח על מוהלים, אך בחוק לא קיים כל הסדר בעניין זה, ולכן כל אדם רשאי עקרונית לעסוק במקצוע. נוצר אפוא מצב שבישראל פועלים כיום מוהלים רבים ללא הסמכה ורישוי וכמובן ללא פיקוח. ראו בהקשר זה את הכתבה "מועלים בתפקידם", שפורסמה במעריב NRG, ב- 12.6.2003: "עשרות מוהלים פועלים בדרום. לרובם אין בכלל רישיון מטעם הרבנות הראשית".

קישורים: רשימת רופאים מוהלים כירורגים

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה הרדמה וההיבט הרפואי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

4 תגובות על ברית מילה – ההיבט הרפואי

 1. מאת ד"ר ברית‏:

  מזמין אתכם להיכנס לאתר של ד"ר ברית.
  באתר מרוכזים פרטים ומידע אודות רופאים מוהלים.

 2. עניין מורכב הייתי אומרת מכיוון שהיבט דתי מעורב. בכל אופן, לדעתי החשוב ביותר הוא לשמור על טובת הרך הנולד ולכן נראה לי שהרדמה מקומית רצויה על מנת למנוע סבל פיזי מהתינוק. לכן רצוי, אם מוהל אז שגם יהיה רופא.

  • מאת eransadeh‏:

   רופאים נשבעים לרפא. הכלל הראשון באתיקה הרפואית הוא: ראשית, אל תגרום נזק. אל לרופאים להשתמש בסכין המנתחים כדי לכרות רקמה בריאה מתינוק בריא שלא לצורך רפואי. רופא שמעז לבצע זאת, מועל ביסוד עצמו של המקצוע שרכש.

 3. אני חושש כי עדיף ברוב המוחלט של הפעמים כי המוהל יהיה גם רופא
  שכן, החשש לחיי הוולד הרך הוא גדול ביותר
  בהצלחה!