אופן ביצוע ברית מילה ותהליך החלמת הפין הנימול

FacebookEmailGoogle+Twitter

שני המאמרים הבאים סוקרים את האופן בו מתבצעת ברית מילה ואת השלכותיה:

הנה הסבר קצר על האופן בו מתבצעת ברית מילה ועל החלמת האיבר לאחריה:

1. הפרדה

המוהל מעביר מכשיר, מעין מקל מתכת עם גולה קטנה בקצה, כדי לבתק את הרקמה המחברת בין העטרה לעורלה.הפעולה הזו מתבצעת כדי לאפשר את משיכת העורלה וחיתוכה.

2. חיתוך

המוהל חותך את העורלה בסכין. לרוב, לפני החיתוך, מושך המוהל באצבעותיו את העורלה ומשחיל אותה לחריץ צר של מגן מתכת המבטיח שלא תיפגע העטרה. (תמונה של השחלת העורלה למגן)

3. פריעה (מצוטט מאתרו של המוהל יחזקאל קיין)

פעולת הפריעה שהיא גילוי העטרה, תיעשה על ידי שני שפיצים קטנים, הבולטים משני ציפורני אגודלי המוהל.

פעולת הפריעה, אינה יכולה להיעשות כראוי שלא על ידי הציפורניים. ברור, כי על המוהל מוטל לתחזק את ציפרני אגודליו בצורה כזו, שיהיו – קודם כל – קשיחים וחזקים דיים ולא שבירים, על מנת שיוכל לבצע בהם את הפעולה כראוי. ושנית, שיהיו כמובן נקיים תמיד ומצוחצחים משמץ לכלוך, והיות ופעולת הברית העדינה והמהירה, אינה יכולה בשום אופן להיעשות כמו שצריך על ידי כפפות, שמסרבלים את כל הפעולה ומאריכים אותה, ויוצרים צורך לשימוש בפעולות וכלים נוספים, המיותרים והמזיקים, ומה גם שהכפפות יכסו את הציפורניים ופעולת הפריעה לא תוכל להתבצע כראוי. (ואינני מכיר עדיין שום מוהל, אף מהמומחים ביותר – שמקפיד לעשות את הברית על כל פרטי המצווה בזריזות וביעילות – המשתמש בכפפות, למעט רופאים שאינם מקפידים על כל חלקי המצווה, ומשתמשים במכשירים רפואיים שונים ומשונים).

4.  מציצה בפה (מצוטט מתוך מאמרו של הרב ד"ר מרדכי הלפרין)

אחת מחובות המוהל שהוזכרו במשנה היא חובת "המציצה" – מציצת ראש האבר מיד אחרי המילה. חז"ל לא פרטו בתלמוד את תהליך המציצה. אך אחד הראשונים, רבי יעקב הגוזר, ביאר את הדבר:
"מציצה … כיצד? אחר הפריעה מיד מכניס האבר לתוך פיו ומוצץ את הדם בכל כוחו".

מתוך תחקיר Ynet :

"המציצה מתבצעת כמה פעמים, עד לעצירת הדימום… המציצה מתבצעת מסיבות רפואיות כדי למנוע דימום.
בשנים האחרונות, בגלל הסכנה להעברת מחלות זיהומיות במגע בין פיו של המוהל לפצע, משתמשים חלק גדול מהמוהלים בקשית מיוחדת או בשפופרת לצורך המציצה, אולם רבים ממשיכים עדיין לבצע את המציצה לפי הנוהג הישן." (ההדגשה שלי – ע.ש.)

מתוך תחקיר "הארץ":

הרב שאול פרבר ממכון עתים, המספק ייעוץ בטקסי מעגל החיים היהודי, מעריך כי רוב טקסי ברית המילה בישראל נעשים בדרך של מציצה בפה. לדבריו, המוהלים החרדים, שהם רוב מוחלט במקצוע, נרתעים ממציצה באמצעות שפופרת, כי הם רואים בכך סטייה מהמסורת. (ההדגשה שלי – ע.ש.)

הקישורים הבאים עוסקים בסכנה שבמציצה:

5. תהליך ההחלמה של הפין הנימול (מתוך האתר "ברית אבות")

כשלושה ימים אחרי ברית מילה יופיע באזור המילה גלד לבן-צהבהב שהוא מעין תחבושת ביולוגית של הפרשה טבעית ותקינה. אין לנסות להסירו או לגעת בו, הגלד יעלם מאליו עם השלמת תהליך הריפוי, וכל עוד הוא קיים, יש למרוח את המשחה (בעזרת מקלות אזניים).

גודל גלד זה יקטן מדי יום על ידי איחוי שני קצוות העור מעליו ומתחתיו והתקרבותם זה לזה, גם לאחר איחוי העורות לאחר כשבוע ומחצה בממוצע, עדיין יהיו עורות אלו נפוחים ואדומים, ויכולה להמשך לעתים עד חודש, ולאחר מכן פוחתת עד שנעלמת.

שאלה ותשובה מפורום אורולוגיית ילדים של תפוז לגבי החלמת הפין לאחר ברית מילה:

- שאלה: "בני בן שמונה וחצי שבועות ועבר ברית בגיל 8 ימים. המוהל (שהוא גם רופא) בדק למחרת הברית והכל נראה תקין. בימים האחרונים הבחנתי שקצה הפין (אזור העטרת) בגוון כחול. מה לעשות? או האם הפין משתנה לאחר הברית ועד להגעתו למצב המקובל?"

- תשובתו של ד"ר יוסי בנימיני, רופא מוהל ואורולוג בבי"ח דנה:
"לאחר ברית מילה יכולה העטרה לשנות את צבעה לגוון סגלגל כחול והדבר הינו טבעי ומשתנה לאחר מס' חודשים לצבע הרגיל."

פורום אורולוגית ילדים והרטבות , 22.2.2006

ועוד בהקשר זה: טיפול בפין הנימול לאחר ברית  מילה – ד"ר גונן פנחס

תמונות וסרטים:

תמונות נוספות של ברית מילה באתר בן שלם

קטעי צילום וידאו של ברית מילה באתר בן שלם

FacebookEmailGoogle+Twitter
הפוסט הזה פורסם בקטגוריה מהלך הברית.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

Or

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

6 תגובות על אופן ביצוע ברית מילה ותהליך החלמת הפין הנימול

 1. מאת בנדי‏:

  ברית מילה – מנהג שזמנו עבר!
  זו לא הפעם הראשונה בה נכחתי בברית מילה. מעולם לא חשבתי שזו התנהגות אכזרית חסרת טעם. כל הטקסים היו עם מוהל "מתקדם" שעשה מלאכתו כך שהתינוק בקושי בכה, לא ניכרו סימני סבל כלשהם. (גם אצל הבנים שלי וגם אצל נכדיי)
  רק השבוע, לראשונה, (ואני עברתי את גיל 60) בעקבות קריאה בנושא ולמידת תהליך המילה לאשורו, צפיתי וצילמתי מקרוב טקס ברית מילה בסגנון חרדי "עתיק". (ללא אילחוש, עם סימני מצוקה ברורים של התינוק, דימום ניכר, מציצה בפה, פריעת העורלה בצפרניים) והייתי המום מהמחזה. גם אשתי וגם אנוכי לא נרגענו עוד כמה ימים לאחר החוויה האנתרופולוגית המזעזעת. כך פתאום הבנתי תחת איזו שטיפת מוח תרבותית חייתי. איך הצלחתי לא לראות דברים לאשורם.
  כאדם הרואה עצמו כיהודי שמאמין בכוח עליון (כוחות הטבע) אך לא דתי-טקסי-פולחני ולא שומר מצוות כלשהן. ובוודאי מחשיב עצמי כהומניסטי.
  אני שואל את עצמי איך מכבש ההשפעה התרבותי הצליח לעוור את עיניי מראות את המעשה הנפשע הזה שנעשה בחגיגיות חסרת לב. לא אתחסד, אני מזכיר לעצמי שגם אני הייתי בין אלה שמתוך שגרת הקבלה של ההתנהגויות הנורמטיביות, אימצתי את המנהג הזה והתייחסתי אליו כ"רע הכרח" או כ"לא נורא כל כך" , ותו לא.
  אני עצמי לא בדיוק הטיפוס הרכרוכי והרגשן. [צנחן לשעבר עם לא מעט חוויות קרב ומלחמות]. אבל לאחר ש"ירד האסימון" (כמו שאומרים אף פעם לא מאוחר ללמוד ולהשתנות) החלטתי להתגייס בסביבת מקורביי להעביר את המסר: קיראו על הנושא והבינו את משמעותו הרחבה. קרוב לוודאי שתשנו דעתכם אודות המעשה האכזרי שכיום נתפס בעיניי כתקיפה אלימה של חסר ישע.
  ואם החלטתם למרות הכל, לקיים את המילה, מוטב על ידי רופא / רופא-מוהל. בתנאים המצמצמים ככל הניתן את הכאב והנזקים האפשריים .

  • מאת יוגב‏:

   אינני "דתי" במובן המקובל של המילה.
   אך לגופה של "ההזדעזעות" של המגיב הקודם, מסימני המצוקה של התינוק וכו' ברצוני לציין שרבים מאיתנו מכניסים את עצמנו למצבי "מצוקה" פיזית ואף נהנים ממנה. אני אישית מתעמל סיבולת בעצימות גבוהה מאוד או חברי המבצעים קעקועים אין ספור – נכון כואב אך נהנים. תתפלא. אז בטח תגיד – "אף אחד לא שאל את התינוק אם הוא רוצה". נכון, גם אף אחד לא שאל אותי לפני שתקעו לי מחט חיסון בישבני או כשהכריחו אותי לשבת בכיסא של רופא שיניים שקדח לי בשן (עם הרדמה זה כאב). אני מודה מקרב ליבי למי שהכריח אותי לחטוף את "הכאבים" האלה. כן, וגם למי שהכריח אותי לעבור ברית מילה!! תפסיקו להתבכיין, זה רק מחשל!!

   • מאת טלי‏:

    "קדיחה״ בשן וכן ״ זריקה״, הן שתי פעולות אשר מבוצעות במינימום כאב (אילחוש), זמניות (כאב של 5 דקות במקרה הכי גרוע) ולאחר דקות אלה ניכר שיפור. שתי הפעולות הללו הן הכרח המציאות לבריאותך התקינה. של השן ושל גופך כהגנה ממחלה. למילה אין, אני חוזרת, א-י-ן הכרח מציאות למען תקינות בריאותך! כל הממבו-ג׳מבו בנוגע להגנה מפני איידס וכדומה, הם חסרי שחר. המדובר בדרך של העם היהודי ליצור הבחנה פיזית בינו לבין עמים אחרים, לפי כיתוב עתיק ונושן (שאגב- לפי כתבים אלה, על מבצע הברית לחתוך חתך קטן ותו לא!) כי התוספות בדמות ה״פריעה״ וה״מציצה״ אלו המצאות של הרבנים בהמשך. די בשמיעת הצווחות הנוראיות של הרך הילוד (עד שכבר נגמר לו הקול)לגרום לנו להבין כי עלינו לעצור את הדבר הנורא הזה! ולפחות לבצע אצל רופא בבית חולים! 

    • מאת אביעד‏:

     צריך להסביר את התגובה הקודמת. כול חינוך של ערכים מסוימים הוא אלימות על הילד! כול סגנון חינוכי מהליברלי ביותר עד השמרני ביותר הינו אלים נ-ק-ו-ד-ה.
     לכן אם הדיון בערכיות אזי יש מקום לכול שיטה וכל שיטה עם מעלותיה. אם האדם מאמין שעל ידי הברית זה מקנה לו שייכות לאומה הישראלית שיבוסם לו, זה מספיק חשוב כמו ואם לא יותר מבריאות גופנית. כמו ההגדרה שלך להקנות לילד שלך שם של בן ולא של בת, היינו נתינת הזכיות שלך בתור הורה לחנך את ילדייך כראות עינייך למרות שיש לכך השפעות עצמות הן גשמיות והן רוחניות.
     עצם מחשבתך שהאידאל לשמירה על בריאות הגוף עולה על בריאות הנפש, זו מחשב יפה אבל היא אמת שלך, אני מציעה לך להבין שיש לגיטמיות בחינוך הילדים של כול אחד מאזרחי העולם.
     כך כול הגדרה חינוכית אלימה שיש על הילד, שניתנת כזכות הורית שקשה אמנם לביאור אך מקובלת כאקסיומה בעולמנו. להגדיר כול פעולה טקסית כזו או אחרת כברברית היא שאלה של פרשנות לכן תחסכי מאיתנו מילים כאלו!

 2. מאת רונית‏:

  שלום,
  הנכד שלי עבר ברית מילה לפני שבוע ונראה כאילו הפין שלו עקום, עם נפיחות בצד אחד. כאילו שני
  חלקים. האם זה נורמלי? עדיין יש לו הפרשות צהובות.
  הרופאה אמרה שזה בסדר אבל אני נתקלת בתופעה הזאת פעם ראשונה.
  אשמח לשמוע את דעתך.
  בברכה
  רונית
  סבתא מודאגת

 3. מאת אבנר‏:

  אנא מכם הפסיקו לקשקש… ברית המילה, מלבד זה שהיא בריאה לגבר, היא מה שמעצימה את בטחונו האישי כיהודי. היא מה שמאחדת בנינו כחברה. כל ניתוח שנתעמק בו יותר מדי, יראה לנו מסוכן ומיותר. ככה זה, ברית מילה היא ניתוח לכל דבר. אל תהססו לרגע! למול את הילדים זה חשוב!